A lengyel katonai főparancsnok elrendeli a hadsereg mozgósítását
Edward Rydz-Smigly, Lengyelország Marsallja, a lengyel hadsereg főparancsnoka elrendeli a lengyel haderő mozgósítását és harckészültségbe helyezését, miután a kormány elveti annak lehetőségét, hogy tárgyalódelegációt küldjön a Német Birodalomba, hogy a lengyel folyosó és Danzig Szabad Városa miatt kialakult háborús helyzetre megoldást találjanak.
A lengyel haderő ekkor közel egymillió főből áll, aminek csak alig a felét sikerül mozgósítani szeptember 1-ig.
A szárazföldi haderő 30 hadosztályból, 9 tartalék hadosztályból, 11 lovas dandárból, 2 gépesített dandárból, 3 hegyi dandárból, és számos kisebb egységből áll, amiket 6 hadseregbe (Armia Karpaty, Armia Kraków, Armia Łódź, Armia Modlin, Armia Pomorze, Armia Poznań) és számos dandárba, ún. "hadműveleti csoportba "szerveztek a Nyugati Terv (Plan Zachód) alapján, amit egy német támadás esetére készítettek.
A lengyel hadseregek és hadműveleti csoportok, valamint a velük szemben álló német haderő 1939. augusztusának végén (kép forrása: wikipedia)
Harckocsi haderejük 2 dandárból, 4 független zászlóaljból és 30 századból áll. A fő típusuk a viszonylag modernnek tekinthető 7TP könnyű harckocsi amit a világon először szerelnek fel dízelmotorral és 360 fokban elforgatható Gundlach periszkóppal. 17 mm-es páncélzatával és 37 mm-es fő lövegével felülmúlja német megfelelőit, a Panzer I és II típusokat. Összesen 140 db áll belőle hadrendben.
7TP könnyű harckocsik
Rendelkeznek még ezen kívül 50 db Renault R35 és 38 db Vickers E import harckocsival is.
A 30 század TKS tankettekkel van felszerelve és egy-egy hadosztályhoz vannak beosztva a gyalogság támogatására.
TKS tankette
A lengyel légierő (Lotnictwo Wojskowe) nagyjából 600 repülőgépet számlál, amiből csak a közepes bombázógépeik érik el a kor technikai színvonalát, mivel a hadászati stratégáik ezeket tekintik a légierő fő erejének, ezért ezek fejlesztését helyezték előtérbe. A fő lengyel közepes bombázó típus a teljesen hazai fejlesztésű PZL.37 Łoś, ami minden tekintetben felveszi a versenyt a hasonló német típusokkal, viszont ekkor még csak 37 db áll belőle hadrendben. Szeptember során viszont még több mint 100 db-ot fog a gyártó legyártani, amik nagy része szinte azonnal bevetésre is kerül.
PZL.37 Łoś közepes bombázó
A 175 db PZL.23 Karaś könnyű bombázó repülőgépeik viszont már elavultnak tekinthetők és leginkább csak felderítőgépnek alkalmasak 320 km/órás végsebességükkel és 700 kg-os maximális bombaterhelésükkel.
PZL.23 Karaś könnyű bombázó
A fő lengyel vadászgép típusok, a PZL P.11 és a PZL P.7 mind egy generációval korábbi fejlesztésűek, mint a német megfelelőik, így a német bombázógépekre se jelentenek túl nagy veszélyt, mivel még a modernebb PZL P.11 390 km/órás legnagyobb sebessége is elmarad a német gépek sebességétől. A lengyel pilóták viszont rendkívül jól képzettek, és ismerve ezt a hátrányukat inkább a manőverezőképességükre és a zuhanó támadásokra építenek. A P.11-ből ekkor 185 db áll hadrendben, míg a P.7-ből 95 db.
PZL P.11 vadászgép
PZL P.7 vadászgép
A lengyel haditengerészet kis méretű és gyenge, csak néhány rombolóval, tengeralattjáróval, valamint partvédelmi és folyami hadihajóval rendelkezik. A három rombolójuk, az ORP Burza (Vihar), az ORP Błyskawica (Villám) és az ORP Grom (Mennydörgés) augusztus 20-án kapott parancsot a kifutásra, hogy a Peking Hadművelet (Plan Peking) keretében csatlakozzon az angol flottához és velük együtt térjenek majd vissza egy esetleges háború esetén.
Az ORP Grom romboló
Öt darab tengeralattjárójuk, az ORP Orzeł (Sas), az ORP Wilk (Farkas), az ORP Sęp (Keselyű), az ORP Żbik (Vadmacska) és az ORP Ryś (Hiúz) a Zsák Hadművelet (Plan Worek) keretében a Balti-tengeren tartózkodik és feladatuk egy esetleges német partraszálló haderő megtámadása.
Az ORP Orzeł tengeralattjáró
Az ORP Orzeł parancsnoki tornya
A támadásra készülő német haderő és fegyverek leírása a linkre kattintva olvasható.